Vrijeme čitanja: 2 Minute
"Kada nadahnjujete, odvojite vrijeme da primijetite da udišete. Kad izdahnete, odvojite vremena da primijetite da ste izdahnuli." Upravo s tim riječima započinju mnoge sesije disanja od prije milijun godina, koje je Buddha prvi izgovorio i sve su popularnije zahvaljujući velikom gospodaru Thichu Nhat Hanhu.
Izravan pristup do ovdje i sada
Ako tražite izravan način da pristupite dimenzijama ovdje i sada, dah je ono na što se možete usredotočiti. To se događa stalno, kontinuirano te u sadašnjem trenutku i sa sobom donosi puno informacija i prijedloga.
Disanje puno govori o tome kako smo, puno više nego što svjesno možemo razmišljati i zato se često naziva i "ogledalom duše". Kratki, brzi dah mogao bi otkriti anksiozno stanje, a duži, sporiji dah može odražavati mirno stanje; ali postoji mnogo aspekata, a samo promatranjem i vježbanjem različitih tehnika disanja možemo naučiti čitati svoja emocionalna stanja.
Tehnike disanja: zašto i kada ih prakticirati
Tehnike disanja uče nas disati na različite načine i mogu se vježbati, kao i svako fizičko vježbanje. Promjenom načina na koji dišemo možemo pronaći načine za promjenu našeg raspoloženja i energije. Dakle, disanje postaje vrlo moćan alat koji uvijek možemo nositi sa sobom. Ponekad, kada ne možete ništa promijeniti u okolnostima oko vas, disanje vam može pomoći da promijenite svoje iskustvo tog trenutka i različitih situacija.
Sada predlažemo malu vježbu disanja, na sanskrtu, to se zove Pranayama, tako da možete doživjeti ove prednosti i promatrati kako se osjećate tijekom i na kraju prakse.
Najbolja vremena za vježbanje Pranayama su jutro čim se probudite, pri zalasku sunca ili navečer prije odlaska u krevet. Pogotovo na početku, bilo koje doba dana će biti dobro za vježbu, po mogućnosti na prazan želudac ili nakon malog, laganog obroka. Pozivamo vas da nađete mirno i privatno mjesto na kojem možete udobno sjediti: može biti na podu, na jastuku za meditaciju, na joga bloku ili na stolici: važno je da je kralježnica dobro protegnuta, kako bi disanje moglo slobodno teći. Ako želite, možete upaliti tamjan, difuzor esencijalnog ulja i/ili svijeću i staviti glazbu za meditaciju u pozadinu. Kad osjetite da imate svoj prostor i pravo vrijeme, možete započeti!
Promatrajte, doživite i usporite
- Odvojite trenutak da promatrite svoje disanje. Promotrite da li dišete kroz nosnice ili usta. Da li se disanje čini dužim ili kraćim. Ako ispuni cijeli rebra ili ako ostane u gornjem torzu. Promatrajte val koji disanje stvara i poruku koju daje gornjem dijelu vašeg tijela.
Sve započinje ovako, od promatranja. Pokušajte držati pažnju na senzaciji trenutka i primijetite možete li se dovesti u mirnije i opuštenije stanje. Disanje je energija koja se kreće kroz tijelo i mi smo ispunjeni tom energijom i krećemo se s njom.
- Nakon početne faze promatranja u kojoj se disanje događa u svom spontanom i prirodnom obliku, možete pokušati promijeniti disanje postupnim produženjem udisanja i izdisanja. Disanje vam može pomoći u promjeni senzacija koje imate u svom tijelu u određenom trenutku, poboljšavajući tako upravljanje energijom i ravnotežu uma.
Pokrenite svoje vježbe disanja s opažanjem: na početku im možete posvetiti tri minute dnevno i polako ih produžiti na deset minuta ili čak više. Preporučujem vam da vodite mali dnevnik u kojem označavate svoju svakodnevno vježbanje i možda zapišite nešto o onome što osjećate u svom tijelu prije i poslije.
- Dugi, spori dah. Kad svjesno dišemo, možemo usporiti disanje i učiniti ga dubljim; Razmislite o dvadeset udaha u minuti. Uz sporo, kontrolirano disanje, možemo doći do četiri udaha u minuti, što ima veliku koristi od uznemirenosti i stresa.
Pokušajte udahnuti kroz nos tako što prvo proširite donji dio trbuha, zatim područje solarnog pleksusa (otprilike na pola puta uz torzo) i na kraju gornji dio. Možete pomoći tako da desnu ruku stavite na trbuh i lijevu ruku na razini srca. Na izdisaju pokušajte prvo isprazniti gornji dio, zatim solarni pleksus i konačno trbušno područje. Pokušajte napraviti dah fluidnim i pronaći svoj vlastiti spori ritam za održavanje. Ova tehnika disanja također se naziva "disanje s tri pojasa".
Postoji snažna izravna veza između disanja i mentalnih/tjelesnih funkcija, što čini svaki dah medijem harmonizacije u odnosu između psihe i tijela. Općenito, od vježbanja svjesnih tehnika disanja proizlazi zdravlje i snaga, velika sposobnost koncentracije i povećana fizička i mentalna otpornost na umor i napetost. Tijelo osjeća nebrojene koristi, sve se biološke funkcije poboljšavaju i stoga je kvaliteta života u cjelini uvelike poboljšana.
Želimo vam dobro vježbanje!
Dobrodošli u Whirlpool, gdje ravnoteža života započinje kod kuće.
Članak napisala za Whirlpool Federica Caronna, Vinyasa i učiteljica Yin joge, Somatic Competence® učiteljica joge